Kaotičan pad cijena nekretnina vrlo je izvjestan prema ECB-u
26.06.2023
Kaotičan pad cijena nekretnina mogao bi se dogoditi u bliskoj budućnosti, izvijestila je Europska središnja banka (ECB). Ovo upozorenje potaknulo je da se malo bolje sagleda hrvatsko tržište nekretnina i ono što je pred nama.
Hrvatsko tržište ima specifična obilježja i već dulje vrijeme privlači značajan interes stranih kupaca. Ipak, oni koji se zbog rasta kamata i pesimizma u eurozoni nadaju značajnom padu cijena stanova u Hrvatskoj, ne bi se trebali previše nadati, smatraju upućeni tržišni analitičari. Dok je ovaj silazni trend očekivan u zemljama EU-a i već je započeo na razvijenim zapadnim tržištima, specifične okolnosti u Hrvatskoj upućuju na to da se dramatične korekcije ne očekuju u skoroj budućnosti. Ako cijene i padnu, vjerojatno će to biti puno sporije u usporedbi s prosjekom EU.
Novo izvješće o stabilnosti koje je objavila ECB baca svjetlo na to kako bi domaće tržište nekretnina, posebice stanogradnja, moglo proći do kraja godine. Izvješće upozorava da bi se cijene nekretnina u eurozoni mogle suočiti s kaotičnim padom jer visoke kamatne stope čine stanove manje dostupnima građanima i manje privlačnima za investitore.
Ova korekcija cijena nekretnina dobila je zamah jer analiza financijske stabilnosti ECB-a otkriva nekoliko rizika povezanih s višim troškovima zaduživanja i sporijim gospodarskim rastom. ECB od srpnja prošle godine podiže kamate u pokušaju da obuzda inflaciju, a čini se da će se ta stroga monetarna politika nastaviti i sljedećih mjeseci.
Gledajući unaprijed, pad cijena nekretnina mogao bi postati neuređen jer rastuće kamatne stope sve više ugrožavaju dostupnost novih hipotekarnih zajmova i povećavaju teret na postojeće hipotekarne zajmove, upozorava ECB. Ovaj rizik posebno je izražen u zemljama u kojima prevladavaju hipoteke s promjenjivom kamatnom stopom, poput Portugala, Španjolske i baltičkih zemalja.
Osim toga, ECB upozorava da bi regije u kojima institucionalni ulagači imaju velike pozicije na tržištu stambenih nekretnina mogle pretrpjeti veće posljedice ako se kapital povuče. To uključuje gradove poput Berlina, dijelove zapadne Njemačke, Pariz, Madrid, Lisabon i Dublin.
Na razvijenim zapadnim tržištima već je u tijeku korekcija cijena stambenih i poslovnih nekretnina. Ova zdravija tržišta imaju fleksibilnije cijene i mogu se relativno brzo prilagoditi ekonomskim ciklusima. Nasuprot tome, stagnirajuća tržišta ili tržišta s malim obujmom često proizlaze iz nevoljkosti prodavača da prihvate niže cijene i nespremnosti kupaca da ih plate zbog makroekonomske klime i negativnih očekivanja.
Što se tiče Hrvatske, ona se nalazi između velike potražnje i ograničene ponude. Iščekivanje dobre turističke sezone već je pokazalo svoj utjecaj na cijene kvadrata. Tijekom proteklih 15 godina, posebno nakon financijske krize 2008./2009., zemlja je iskusila povijesno niske kamatne stope. Tijekom tog razdoblja kamatne stope su se kretale oko nule, što je troškove posuđivanja učinilo niskim, a novac relativno jeftinim.
Podjelite objavu s prijateljima!
KATEGORIJE OBJAVA
NAŠA PREPORUKA
IZDVOJENE OBJAVE
KATEGORIJE OBJAVA
Učlanite se u FACEBOOK grupu:
- Korisne informacije
- Iskustva korisnika
- Savjeti za realizaciju