11.07.2022
Europski monetarni sustav osnovan je 1979. godine kako bi zemlje koje predstavljaju najveću europsku ekonomsku snagu ojačale svoje ekonomije. U okviru monetarnog sustava dogovoreno je da će se vrijednost valuta svake države održavati unutar dogovorenog odnosa jedne naspram druge.
Zmija je nastala sredinom sedamdesetih godina u Europi te je obuhvaćala nekoliko europskih valuta – predvodnica je bila njemačka marka. Države koje su bile članice Zmije trudile su održavati bliske vrijednosti nacionalnih valuta te fluktuirati zajedno u odnosu na valute korištene izvan Europskog područja – japanski yen, američki dolar i sl. Stabilnost Zmije narušena je odlaskom nekoliko valuta, kao što su engleska funta, talijanska lira i švedska kruna, te ulaskom i izlaskom francuskog franka.
EMS jest protivna verzija Zmije. Važan element koji obilježava Europski monetarni sustav jest EMCF – European Monetary Cooperation Fund – Europski monetarni kooperativni fond, koji obuhvaćajući dolare, zlato i valute zemalja članica pomaže nastojanjima članica EMS-a u održavanju vrijednosti svojih valuta unutar dogovorenog odnosa prema drugim valutama. Ovog elementa u Zmiji nije bilo.
Devizni tečajevi EMS-a su fleksibilni, dok u vrijeme Zmije nisu bili. Ako se jedna od valuta pokazuje slabijom od druge, a vlade ne mogu ili neće poduzeti potrebne mjere za otklanjanje takve situacije, devizni tečajevi EMS-a mogu se mijenjati što možemo vidjeti u nekim primjerima budući da je od 1979. izvršeno nekoliko promjena tečajeva. S druge strane, za vrijeme Zmije, ako zemlja članica nije mogla održavati svoju valutu u skladu s dogovorenom snagom, ispadala je iz grupe, tj. prestajala je biti članicom.
Obračunska jedinica za potrebe EMS-a jest ecu – european currency unit, europska novčana jedinica, čija je vrijednost određena u odnosu na europske valute. Europski monetarni sustav predstavlja pokušaj povezivanja glavnih europskih valuta, a unatoč spomenutim promjenama tečajeva, od 1979. na dalje pokazalo se da je bilo manje fluktuacija vrijednosti u odnosu na one nastale prije stvaranja EMS-a, također i manje fluktuacije glavnih valuta zemalja koje nisu članice EMS-a (npr. Australija, Japan, Kanada, SAD). Naime, valute vodećih zemalja u svjetskoj razmjeni fluktuiraju u odnosu jedna prema drugoj i prema EMS-u.
Podjelite objavu s prijateljima!
KATEGORIJE OBJAVA
NAŠA PREPORUKA
IZDVOJENE OBJAVE
KATEGORIJE OBJAVA
Učlanite se u FACEBOOK grupu: